تداوم روند توسعه و پیشرفت در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با بررسی شاخص‌های عملکردی ۱۱ماهه ی نخست امسال، تداوم روند توسعه و پیشرفت در این منطقه ی عظیم صنعتی را تشریح کرد.
تداوم روند توسعه و پیشرفت در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس
دیگران چه می خوانند:

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، «محمدرضا پیرحسینلو» بار دیگر ضمن تبریک فرارسیدن ماه سراسر برکت رمضان به ‌تمامی مسلمانان جهان، از تلاش‌های پرسنل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در یک سال گذشته تقدیر کرد و گفت: مجاهدت در سنگر اقتصادی دست‌کمی از مجاهدت در سنگر دفاع مقدس ندارد و امروز کشورمان بیش از هر زمان دیگری به تولید و اشتغال‌زایی نیاز دارد.
افزایش پنج برابری سرمایه‌گذاری
وی با بیان این که اهمیت منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در بازتعریف تسهیلات کلان سرمایه‌گذاری به‌خصوص در بخش زمین، انرژی و تعرفه‌های گمرکی است، گفت: در 11ماهه نخست امسال 9 قرارداد سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از 750 میلیون دلار به امضا رسیده که پنج برابر میزان هدف‌گذاری ما بوده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس تصریح کرد: قراردادهای جدید امضا شده در حوزه تولید ورق ضدزنگ، ورق گرم نورد فولادی، رول ورق نورد گرم، گچ میکرونیزه، بتن آماده و... خواهد بود.
کار و تلاش شبانه‌روزی
وی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر 15 پروژه فعال زیرساختی در منطقه به ارزش سه هزار و 200 میلیارد تومان در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: همچنین 22 شرکت با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد و 705 میلیون‌دلاری در منطقه فعالیت دارند که باید به این آمار، آمار 52 شرکتی که در حال ساخت و نصب تجهیزات هستند نیز اضافه کنیم که در مجموع سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها نیز به دو میلیارد 313 میلیون دلار و دو میلیارد و 470 میلیون یورو و چهارهزار میلیارد تومان با اشتغال‌زایی حداقل 6 هزار نفر می‌رسد.
وی افق ایجاد اشتغال در منطقه ویژه در پایان بهره‌برداری پروژه‌های موجود را حدود 30 هزار نفر عنوان کرد.
1.5 میلیارد دلار صادرات
وی به آمار تولید و صادرات در این دوره 11ماهه از سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: بیش از 8 میلیون و 910 هزار تن تولید انواع مواد معدنی را داشتیم و بیش از یک و نیم میلیارد دلار صادرات صورت گرفت که ارزآوری قابل‌توجهی برای کشور به‌حساب می‌آید.
پیرحسینلو عمده ی این صادرات را صادرات اسلب، بیلت، شمش آلومینیوم و بریکت عنوان کرد و گفت: این موضوع نشان‌دهنده ی کاهش خام‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده ی بیشتر در صنایع معدنی است.
عملکرد درخشان در تخلیه و بارگیری
*وی گفت: در این مدت بیش از دو میلیون و 604 هزار تن بارگیری توسط کشتی داشتیم که در مقایسه با عملکرد یک میلیون و 765 هزارتنی مدت مشابه سال گذشته رشدی 47 درصدی را نشان می‌دهد، همچنین در تخلیه ی واگن‌ها نیز با عملکردی بالغ بر سه میلیون و 895 هزار تن در مقایسه با عملکرد سه میلیون و 481 هزارتنی سال گذشته، 11 درصد رشد را تجربه کردیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس تصریح کرد: در مجموع تناژ خروج بار از منطقه 382 درصد و تناژ ورود بار کامیونی به منطقه نیز 404 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
نهایی‌شدن ابرپروژه‌ی پالایشگاهی
وی در ادامه مبادله قرارداد واگذاری 450 هکتار از اراضی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به شرکت پتروپالایشگاه شهید سلیمانی را گامی در راستای افزایش رونق تولید و همچنین استفاده از مزیت‌های صادراتی این منطقه عنوان کرد و گفت: با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و تسهیل در امر تولید و صادرات می‌توانیم به‌رغم تمام فشارهای خارجی، شاهد جهش در شاخص‌های تولید و صادرات باشیم.
تسریع در روند پیشرفت پروژه‌ها
پیرحسینلو از تسریع در روند پیشرفت پروژه‌های مختلف در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در 11 ماهه ی نخست امسال خبر داد و گفت: با بازدیدهای میدانی ماهانه به‌صورت دقیق و کارشناسی پیشرفت این پروژه‌ها را زیر نظر قرار دادیم چرا که معتقدیم چنین رویکردی سبب تسریع در روند پیشرفت پروژه‌ها و همچنین رفع گلوگاه‌های موجود خواهد شد و ما با حضور هم‌زمان مدیران مرتبط با پروژه توانستیم هم‌فکری و بررسی دقیق‌تری برای بهبود روند کار داشته باشیم.
تلاش برای تقویت زیرساخت‌های برقی
وی خاطرنشان کرد: برای رساندن برق به سایت توسعه و سایر پروژه‌ها نیازمند ایجاد برخی زیرساخت‌ها، اعمال برخی تغییرات و اجرای برخی الزامات موردنیاز بودیم؛ به همین دلیل یکی از اولویت‌های ما توسعه پست مدولار 63/230 کیلوولت سایت میانی بود که 425 میلیارد ریال برای اجرای آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته است و به زودی و همزمان با برخی پروژه های بزرگ منطقه به افتتاح خواهد رسید.
اشتغال‌زایی فراتر از انتظار
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس اشتغال‌زایی را میوة تولید و جذب سرمایه‌گذار خواند و افزود: همانند سال گذشته که اشتغال 1516 نفری را ثبت کردیم طی 11 ماهه سال 1402 نیز توانستیم 1533 نفر اشتغال‌زایی داشته باشیم که 33 نفر بیشتر از شاخص تعهدی سالانه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس است و این مسئله پویایی و رونق این منطقه عظیم صنعتی را نشان می‌دهد.
بومی گزینی در کنار شایسته‌سالاری
وی تعداد افراد شاغل در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس را 14 هزار و 48 نفر عنوان کرد و گفت: از استخدام‌های امسال 1201 نفر بومی بودند که موید جذب 83 درصدی بومیان و توجه به ظرفیت‌های موجود در هرمزگان است.
وی در پایان شایسته‌سالاری در کنار بومی گزینی را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: نگاه ما به سرمایه موجود نیز تنها به حوزه‌ی سرمایه‌های فیزیکی محدود نخواهد بود و سعی کردیم تا جایگاه منابع انسانی را نیز در این شرکت ارتقا دهیم چرا که منابع انسانی پیشانی هر سازمان است و منابع انسانی هر شرکت تصویر آن سازمان را شکل می‌دهد.

تداوم روند توسعه و پیشرفت در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟