کد خبر : 1053555
در فاز دوم منطقه اقتصادی انرژی پارس صورت پذیرفت؛
تکمیل طرح پتروشیمی دماوند به منظور ارائه خدمات و سرویس‌های جانبی
خودرو برتر: همزمان با آغاز شمارش معکوس برای راه اندازی طرح‌های جدید توسعه‌ای صنعت پتروشیمی در فاز دوم منطقه اقتصادی انرژی پارس، طرح پتروشیمی دماوند به منظور ارائه خدمات و سرویس‌های جانبی در حال تکمیل است.
به گزارش پایگاه خبری و تخصصی خودرو برتر: محمد رضا سمیعی مدیر عامل پتروشیمی دماوند در گفتگو با خبرنگار نیپنا در مورد پیشرفت در تکمیل فاز نخست این طرح اظهار کرد: تا پایان سال جاری یا سه ماهه اول سال آینده فاز اول پتروشیمی دماوند به سرویس خواهد آمد این طرح برای تامین برق، بخار، اکسیژن و انواع آب‌های صنعتی برای ۲۴ طرح فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پارس عسلویه در سه فاز طراحی شده است. در حال حاضر ۶۴۸ مگاوات ظرفیت نصب شده داریم که ۲۳۰ مگاوات آن استفاده می‌شود.

مدیر عامل پتروشیمی دماوند درمورد واحد بخار گفت: در فاز یک ۷۸۰ تن ظرفیت نصب شده بخار داریم که ۲۵۰ تن آن در پتروشیمی‌های مرجان، مروارید، کاویان، انتخاب و تخت جمشید مصرف می‌شود. ایستگاه گاز با ظرفیت یک میلیون نرمال مترمکعب در ساعت در سرویس است که حدود ۴۰۰ هزار نرمال مترمکعب گاز نیاز پتروشیمی کاویان، مرجان و نیروگاه دماوند را تامین می‌کند.

وی ادامه داد: خطوط گاز، برق و بخارآماده است و رینگ آتش نشانی به طول ۲۴ کیلومتر در غرب فاز یک کشیده شده است. از فاز یک پتروشیمی دماوند دو واحد آب‌های صنعتی و بخش اکسیژن و هوای ابزار دقیق و نیتروژن باقی مانده است که واحد آب تا شهریورماه امسال با ظرفیت ۴۰ هزار متر مکعب در روز به سرویس می‌آید و تامین کننده آب دریا، آب RO۱ و آب DM برای تولید بخار خواهد بود.

سمیعی در مورد واحد باقی مانده فاز اول پتروشیمی دماوند گفت: واحد‌های ASU بعنوان تامین کننده اکسیژن و نیتروژن در واحد‌های متانول است که در حال حاضر ۶۵ درصد پیشرفت دارد و امیدواریم یک واحد ۷۲ هزار نرمال متر مکعب تا پایان امسال و واحد دیگر سه ماهه اول سال آینده در سرویس قرار بگیرد که واحد اول تامین کننده اکسیژن پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه و واحد دوم برای پتروشیمی سبلان خواهد بود. البته در یک تو افق سه جانبه از منبع مازاد اکسیژن پتروشیمی بوشهر از کیمیای پارس خاورمیانه امکان استفاده فراهم خواهد بود.

وی گفت: طرح پتروشیمی دماوند یک پروژه بزرگ است که سرمایه گذاری بسیار زیادی را می‌طلبد و در حال حاضر تجهیزات مورد نیاز تهیه شده و ساخت فاز یک طرح ۷۲ درصد پیشرفت داشته است.

همچنین این شرکت در حال مذاکره برای تامین بخشی از اکسیژن مورد نیاز وتامین فاینانس برای دو واحد هوای دیگر برای طرح‌های آتی است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت سیستم‌های تصفیه پساب این شرکت پس از بررسی و انتخاب تکنولوژی مناسب وروز دنیا در این واحد سیستم (MBR) مناقصه مهندسی برگزار و پیمانکار انتخاب و فعالیت‌های اجرایی پساب آغاز شده است. کلیه خطوط و پاپینگ در تمام طرح‌های فاز ۲ از یکسال پیش شروع ودر حال تکمیل است.

به گزارش نیپنا، شرکت پتروشیمی دماوند، تامین کننده یوتیلیتی و آفسایت فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است و با هدف تامین برق، آب، بخار، هوای فشرده، اکسیژن، ازت، گاز سوخت و خوراک و شبکه خطوط ارتباطی مجتمع‌های تولیدی فاز دوم طرح‌های پتروشیمی فعالیت می‌کند.

منبع:شمانیوز


 
 
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
آخرین اخبار